Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Alu disky

Ako vybrať správne ALU kolesá?

Alu kolesá na svoje vozidlo vyberajte vždy podľa povolených rozmerov, ktoré nájdete vo veľkom technickom preukaze. Pri použití kolies, ktoré nemáte schválené Vám môže hroziť pokuta v prípade cestnej kontroly, alebo problémy na staniciach technickej kontroly.

Značenie diskov

V niekoľkých krokoch sa Vám pokúsime poradiť, ako správne vyberať zliatinové kolesá (elektróny). Vždy je potrebné vyberať zliatinové kolesá priamo pre konkrétne vozidlo a preto odporúčame mať pri sebe veľký technický preukaz, ktorý Vám bude dôležitým radcom.

Zapísanie kolies do TP

Ak si vyberáte kolesá, ktoré nemáte zapísané v TP, tak na vybraných kolesách Vám predajca vystaví typový list, ktorý slúži na zápis alternatívnych rozmerov kolies do technického preukazu. Typový list je možné vystaviť ku kolesu, ktoré je homologované pre konkrétne vozidlo. Vždy sa u predajcu informujte, či Vami vybrané koleso je možné schváliť pre Vaše vozidlo.

Použitie elektrónov v zime

Je dobré upozorniť, že sa nevyrábajú kolesá výhradne pre použitie v zime. Môžete teda použiť prakticky akékoľvek kolesá. Jedinou výnimkou sú chrómované kolesá, tým pôsobenie soli nerobí veľmi dobre, zanecháva totiž na ich povrchu “mapy”.

Čistenie kolies

Pre hliníkové kolesá boli vyvinuté špeciálne čistiace prostriedky. V žiadnom prípade nepoužívajte na čistenie agresívne chemikálie.
Vo väčšine prípadov stačí na očistenie kolesa voda a handra (metlička).
V prípade uskladnenia v zimnej sezóne kolesá dôkladne umyte a uskladníte na suchom mieste.

Skrutky/matice pre alu kolesá

Skrutky a matice dodávame automaticky ku všetkým kolesám, okrem kolies označených ako PCZ (takto označené disky sa montujú pomocou originálneho príslušenstva), dodávame presné rozmery skrutiek podľa parametrov automobilu.

Zabezpečenie diskov

Pokiaľ chcete ochrániť svoje zliatinové kolesá pred odcudzením, odporúčame použiť bezpečnostné skrutky.

Vybrať alu kolesá podľa parametrov

 

Autor radcu: PNEUMATIKY.cz